06 Δεκ 2017

Ο ΑΡΗΣ Παλαιοχωρίου ηττήθηκε με 2-3 από τον πιο έμπειρο Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ Αγ. Μαρίνας Κύριο

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΗΜΑΘΙΑΣ

Στο δημοτικό γήπεδο του Παλαιοχωρίου ο ΑΡΗΣ αντιμετώπισε, για το Κύπελλο Ημαθίας, την αντίστοιχη ομάδα της Αγ. ΜΑΡΙΝΑΣ.

Εγινε ένα πραγματικά συναρπαστικό παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες ξεδίπλωσαν τις αρετές τους και μ'αυτές διεκδήκησαν την νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Ο ΑΡΗΣ με εργαλεία τον ενθουσιασμό και την αγωνιστικότητα των παικτών του κατάφερε από την αρχή να δείξει στους αντιπάλους του ότι η ισοπαλία που απέσπασε στο πρώτο, μεταξύ τους παιχνίδι, δεν ήταν τυχαία γεγονός και για του λόγου το αληθές φρόντισε από το 12" λεπτό του πρώτου ημιχρόνου να προηγηθεί με 1-0 με γκολ του ΑΝΑΣΤΑΣΗ.

Από την πλευρά τους οι παίκτες ττου Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ έβγαλαν από το μανίκι τους έναν άσσο που έφερνε το όνομα ΕΜΠΕΙΡΙΑ και με το οποίο απαντούσαν στον ΑΡΗ κάθε φορά που προηγείτο στο σκορ.

Ετσι στο 37 λεπτό και με την "βοήθεια" και της άμυνας του ΑΡΗ κατάφεραν να ισοφαρίσουν κάνοντας το 1-1.

Δεν πρόλαβαν όμως να χαρούν το γκολ της ισοφάρισης και ο Κωνσταντίνος Γιοβανόπουλος με ένα μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα ψηλοκρεμαστά στην απέναντι γωνία της εστίας της φιλοξενούμενης ομάδος γράφοντας έτσι το 2-1.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι επιθετικοί του Μ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ εκμεταλλεύομενοι και κάποιες αδυναμίες της άμυνας του ΑΡΗ κατάφεραν να ισοφαρίσουν και λίγα λεπτά αργότερα να προηγηθούν με σκορ 2-3 αποκλείοντας έτσι τον ΑΡΗ από την επόμενη φάση του κυπέλλου.

Θα μπορούσε κανείς να υποστηρίξει ότι η εμπειρία των παικτών του Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ νίκησε τον ενθουσιασμό και την αγωνιστικότητα των παικτών του ΑΡΗ "συνεπικουρούμενη" βέβαια και από τις αδυναμίες της άμυνας.

Η διαιτησία, παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλάθλων του ΑΡΗ για κάποια λάθη, σε γενικές γραμμές έπαιξε καλά.