Εγκρίθηκε από τη Διοικητικό Συμβούλιο της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας ΑμεΑ η είσοδος εκπροσώπου του Νομικού Προσώπου που ίδρυσαν οι προπονητές παραολυμπιακών αθλημάτων, ως όφειλε σύμφωνα με τον νέο Αθλητικό Νόμο.
![](https://opolitis.gr/wp-content/uploads/2023/01/REMOPIZZA_AD-300x178.jpg)
Έτσι, ως πρώτος εκπρόσωπος του Πανελληνίου Συνδέσμου Προπονητών Παραολυμπιακών Αθλημάτων (ΠΑΣΥΠΠΑ) στο Διοικητικό Συμβούλιο της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ ορίστηκε ο κ. Σπανούδης Γρηγόριος, προερχόμενος από την Κολύμβηση ΑμεΑ και προπονητής του Α.Σ. ΑμεΑ “Φίλιππος” Θεσσαλονίκης και αναπληρωματικός αυτού, ο κ. Καραϊωσήφ Αλέξανδρος, προερχόμενος από την Επιτραπέζια Αντισφαίριση και Τεχνικός Διευθυντής του “Εν Σώματι Υγιεί” Α.Σ. ΑμεΑ Βέροιας. Ο εκπρόσωπος των Προπονητών είναι Τακτικό Μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου με πλήρη δικαιώματα και υποχρεώσεις, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο νόμο Ν. 2725/1999, άρθρο 22, παρ.6, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει με το άρθρο 11 του ν. 4809/2021/ΦΕΚ Α΄102/16.06.2021) και την ΥΠΟΟΑ 639018/23.12.2022 (ΦΕΚ/Β΄/ 7227/31.12.2022).
Να υπενθυμίσουμε ότι στη Διοίκηση της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ υπάρχει ήδη εκπρόσωπος των εν ενεργεία αθλητών. Σκοπός των εκπροσώπων των αθλητών και των προπονητών είναι η ενεργή συμμετοχή τους στη λήψη αποφάσεων και η γνώμη τους σε θέματα που αφορούν τους αθλητές και προπονητές ως καθ ύλην αρμόδιους.