Το 7ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας συμμετείχε στον 6ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό με θέμα “Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΟΧΥΡΩΝ” τον οποίο διοργάνωσε ο Σύνδεσμος Φίλων Οχυρού Ιστίμπεη σε συνεργασία με τις διευθύνσεις Π.Ε. και Δ.Ε. Σερρών.
![](https://opolitis.gr/wp-content/uploads/2023/01/REMOPIZZA_AD-300x178.jpg)
Το 7ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας συμμετείχε με την Στ’ τάξη του Σχολείου με την ταινία μικρού μήκους με θέμα ένα πραγματικό περιστατικό της μάχης των οχυρών: “Ο Καραγκιόζης στα οχυρά με το Δημήτρη Ίτσιο”, και απέσπασε την 1η θέση στην κατηγορία “ταινία μικρού μήκους για τη μάχη των οχυρών”.
Υπήρξε αθρόα συμμετοχή στο συγκεκριμένο διαγωνισμό, ο οποίος προάγει την ιστορική μνήμη και βοηθά τους μαθητές να αντιληφθούν το μήνυμα της Μάχης των Οχυρών πως ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ.
Ο ανταγωνισμός ήταν μεγάλος καθώς συμμετείχαν 1298 μαθητές και 174 εκπαιδευτική από 194 Σχολεία (Δημοτικά – Γυμνάσια – Λύκεια) από όλη την Ελλάδα.
Η διεύθυνση του 7ου Δημοτικού Σχολείου Αλεξάνδρειας συγχαίρει τους μαθητές και τους εκαπιδευτικούς που μελέτησαν και εμπνεύστηκαν από τη μάχη των Οχυρών και τους ήρωές της. Η Τελετή βράβευσης θα πραγματοποιηθεί στην πόλη των Σερρών όπου θα παρουσιαστούν τα έργα που διακρίθηκαν.
Ο Δ/ΝΤΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΓΙΟΒΑΝΟΠΟΥΛΟΣ
#pgnews #ΚΕΝΤΡΙΚΗΜΑΚΕΔΟΝΙΑ #ΚΟΙΝΩΝΙΑ